<< Chalciporus piperatus, pekoči bakrenopor | Gobe | Chamaemyces fracidus, orošeni nogavičar >>
Chalcíporus rubínus (W.G. Sm.) Singer (1973)
Rod: Chalciporus - bakrenopori
ZNAČILNOST: predstavlja kombinacijo karminsko ali rožnato rdečih cevk in por brez pekočega okusa, ki ga ima podoben Chalciporus piperatus, pekoči bakrenopor.
KLOBUK: 3-7(10) cm širok, sprva skoraj oblast, v mladosti je površina kremasto rumena, kasneje postane poloblast do izbočen, oranžen, temno oker do usnjeno rumeno rjav, končno raven, včasih z valovitim robom, v starosti lahko tudi zavihan. Površina je brez leska, rahlo žametasta, kasneje olupljena na mestih, razmeroma lahko se jo lupi, včasih tudi razpokana na mestih v suhem vremenu, kasneje v starosti svetlo rdeča do temno rdeče rjava z svetlo rumenkastim robom.
TROSOVNICA: cevke so v mladosti rozasto rdeče ali mestoma svetlo rumene ter široko pritrjene na bet, kasneje so rahlo poraščene po betu, dolge 2-5(6) mm, rubinasto rdeče, brez sprememb ob dotiku, kar velja tudi za ustja cevk, ki so do 1 mm v premeru, nepravilnih oblik, oglata, sprva temno rdeča do češnjevo rdeča, kasneje obledijo na rjasto rjave tone.
BET: 2-6 x 0.5-2 cm, v mladosti z odebeljenim vrhom in ozkim dniščem, kasneje bolj ali manj valjast, sicer različnih oblik, zgornja polovica je drobno žametasto vijolično zrnata, rumenkast v dnišču z žvepleno rumenim micelijem.
MESO: belkasto, kremasto do rozasto v klobuku in zgornji polovici beta, ob prerezu je čvrsto, se ne spremeni, temno rumeno v spodnjem delu beta, s prijetnim, neznačilnim vonjem in blagim okusom.
TROSI: 5.5-7.5(9.5) x 4-5.5 µm, elipsasti do jajčasti, gladki, trosni prah je svetlo rjav.
RASTIŠČE: Raste v toplejših listnatih gozdovih, pod različnimi vrstami hrasta, poleti in jeseni, sicer razširjen, a redek tako po Evropi kot v Sloveniji.
Čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-
UPORABNOST: neužitna
PODOBNE VRSTE: Podoben mu je Chalciporus piperatus, pekoči bakrenopor, ki ima zelo pekoče meso in drugačno barvo klobuka, elipsoidne trose in raste bolj pogosto pod iglavci.
Foto: Bojan Rot.
SINONIMI: Boletus rubinus W.G. Sm. (1868), Rubinoboletus rubinus (W.G. Sm.) Pilát & Dermek (1969), Suillus rubinus (W.G. Sm.) Kuntze (1898), Xerocomus rubinus (W.G. Sm.) A. Pearson (1946)
Priprava opisa: Dejan Valh
Strani, ki se vežejo na to stran:
Uživanje napačno določenih gob je lahko smrtno nevarno!
Gobarsko društvo "Lisička", Maribor ne odgovarja zaradi napačne, pomanjkljive ali zmotne določitve posamezne gobe!
SGS2020: 304